O LYŽÍCH A LIDECH I.

08.11.2009 20:28

Lyžování v zajetí nul

Nad nulou sníh taje, pod nulou drží. Naše schopnosti jsou téměř nulové. Lyžař pyšnící se dvěma nulami nemusí být nutně James Bond, spíše je to Dr. No. Pivo má nulu nejvýš jednu (ta malá nahoře znamená stupně); zákon o nulové toleranci neprošel sněmovnou. Ať žije bufet.

Začátek v roce nula

Který rok je rokem nula? Je to právě teď. Je to kdykoliv, kdy začínáme. Pro někoho každý rok. Oprašte staré špatné návyky ze školních kurzů, vytáhněte práskačky z půdy a šuplíky ze sklepa a jde se na to. Bambusové hůlky po dědečkovi nejsou podmínkou.

Vykonáno? Teď se s vybavením ještě jednou vyfoťte a s pietou je opřete ke kontejneru. Nebojte, nikdo o ně nestojí a bude tam dělat ostudu až do příštího jara.

Má to i jednu výhodu. Takové lyže vám nikdo neuzme ani před bufetem, ledaže by zrovna probíhal výroční sběr nebezpečného odpadu. K použití takových lyží konec konců není nezbytně nutný ani ten sníh. Spíš zbrojní průkaz.

Pokrok se nezastaví před ničím, ani před památeční rýhou ve skluznici, kterážto je nehynoucí vzpomínkou na …. Lyže vypadají jinak, jsou jiné a jezdí se na nich jinak. Boty vypadají jinak, jsou jiné a jezdí se v nich jinak. Oblečení je jiné, ale na tom pro začátek tolik nezáleží. Nechce se vám rozloučit se s archaickou zánovní výbavou?

Nevadí, stačí trocha údržby. Lyže navoskovat, nabrousit, … probůh! hlavně nenosit do servisu, tam by vyvolaly nanejvýš shovívavý úsměv.

Na lyžích jsou důležité čtyři věci v tomto pořadí: správný nápis, ladící barva, navoskovaná skluznice, nabroušené hrany. Nápis říká, kdo jsem, barva ladí k oblečení a botám a je zrovna opět v módě. Skluznice nedrhne, hrany se zařezávají a drží i v ledu. S barvou a nápisem se nic dělat nedá, když vyjdou z módy, je to konec.

Navoskovaná skluznice a ostrá hrana z módy nikdy nevyjdou.

Jak navoskovat skluznici a čím

Bod 1: zabavit manželce žehličku. Pokud je napařovací, připravit si peníze na novou, vosk se do dírek vespod zachytí a nedá se dostat ven. Vyžehlené prádlo pak ale získá tu správnou lyžařskou aviváž. O výměně inventáře podrobněji na samém konci.

Alternativou je použití horkovzdušné pistole, vyžaduje však trochu zkušenosti. Pokud použijete fénu a koupelny, bude to trvat déle a můžete být nařčeni z metrosexuality.

Bod 2: sehnat cokoliv, co se podobá vosku. Pachatel použil vosku, rozeznáváme: včelí vosk, vosí vosk a lyžařský vosk. Zejména nedoporučuji běžecké stoupací vosky, včelí jsem ještě nezkusil a vosí není k sehnání. Bohatě stačí bílá parafínová svíčka. Anarchosatanisti si můžou posloužit černou.

Na této úrovni je vrcholem profesionality koupě a použití tuhého lékárenského parafínu. V lékárně se divit nebudou, ale pro jistotu tam pošlete manželku. Půl kila bude pro začátek i konec stačit. Toto je úplně poslední věc, kdy vám bude při lyžování manželka prospěšná. Viz dále: obměna inventáře.

Bod 3: nanést vosk. Lze provádět na ponku, na stole, v koupelně nebo na koberci, zejména pokud chcete uspíšit obměnu inventáře nebo zánik manželství.

Žehličku je potřeba nastavit tak, aby se z vosku nekouřilo, vosk rozšmrdlat po skluznici a nechat být. Hotovo. Žádné stahování, žádné kartáčování a jiné hračičky. Čím víc vosku, tím déle na skluznici vydrží. Při ojetí pravidelně doplňovat.

Jak nabrousit hrany

Tuto delikatesní operaci lépe svěřit servisu. Avšak učiníte-li tak častěji, než jednou za sezónu, budete podezíráni z fanatismu. Vzhledem k použitému materiálu nelze hrany vzít bez újmy obyčejným pilníkem. Hrany stačí brousit pouze z boční strany lyže, lépe před voskováním. Opakovaný přejezd betonového obrubníku nelze považovat za broušení.

Hrana je obvykle nabroušena pod úhlem odlišným od pravého, zpravidla kolem 88°. K dodržení tohoto úhlu je dobré mít takové udělátko – přikládací úhelník, který se posunuje podle skluznice a je v něm vsazen pilník. Udělátko lze zakoupit v prodejnách lyží včetně pilníku a návodu. Při nákupu budete podezíráni z extrémismu. V nejhorším případě, jsou-li prodejna a servis totožné, se nevyhnete okamžité internaci.

Vlastnictví více, než jednoho pilníku na hrany je známkou vážné psychiatrické poruchy. Špony vzniklé broušením ozvláštní na dlouhou dobu vztahy v domácnosti.

Není nad to, pořezat si při broušení o vlastní lyži ruku. Nechoďte s tím za manželkou, nebude vás litovat. Neříkejte jí, že jste jí přibrousili lyže.

Voskování pro mírně pokročilé

Žehlička, parafín i postup nanášení zůstávají. Dbáme, aby se skluznice prohřála a pohltila maximální množství vosku. Do procesu voskování zapojíme děti. Tím zajistíme, že nezůstane ušetřena ani jedna část domácnosti, včetně obsahu kuchyňské linky a ložního prádla v zásuvce šatníku.

Po vychladnutí odstraníme přebytečný vosk cidlinou. To je taková tentononc destička z plexiskla, která se dá použít jako plochá škrabka. Při jejím nákupu bude prodavač pod pultem nenápadně vytáčet číslo docenta Chocholouška.

Lyže pojedou mnohem lépe, voskování bude třeba častěji obnovovat. Budou vznikat kvanta vzdušných parafinových hoblin, které se vetřou do oblečení a zašlapou do podlahy a koberce. Děti si s nimi budou chtít hrát. Viz obnova inventáře.

Voskování pro středně pokročilé

Žehlička i postup nanášení zůstávají, kromě parafínu lze použít i barevné lyžařské vosky. Ti odvážnější zvolí barvu vosku podle barvy lyží, my ostatní si přečteme tepelné rozmezí doporučené výrobcem. Škoda jen, že výrobci mají při barvení vosků tak malou představivost.

Po stažení cidlinou, vezmeme hrubý kartáč a ze všech škvír a škrábanců vykartáčujeme i poslední zbytky vosku. Postačuje starý hrubý vojenský kartáč na bahno, dá se nahradit i kartáčkem na ruce, který se tím stane jinak nepoužitelným. Viz obnova inventáře.

Lyže pojedou ještě o trochu lépe a budou se muset znovu voskovat ještě o trochu dříve. Bince po voskování bude utěšeně přibývat, voskové šupiny budou hrát více barvami. Děti vás budou milovat. Viz obnova inventáře.

Voskování pro fajnšmekry

Po hrubém kartáči vyleštíme jemným kartáčem na leštění vojenské obuvi. Lze použít i jemný kartáč na šaty, který se tím stane jinak nepoužitelným. Viz obnova inventáře. Lyže pojedou ještě o trochu lépe a budou se muset znovu voskovat ještě o trochu dříve. Bince už nebude víc a hlavně už nebude tou dobou nikdo, komu by to mohlo vadit. Pokud se manželka neodstěhovala i s kartáčem na šaty.

Pokračovací kurz broušení pro mírně pokročilé

Pouze pro hnidopichy, kterým se nezdá základní broušení dostatečné. Během broušení nejhrubším pilníkem sledujeme, zda je hrana obroušená v celé délce a ve všech místech stejnoměrně. Tam, kde jí chybí více a brus nezasahuje celou mocnost hrany je třeba opakovat broušení. Po broušení strhneme grot (jehlu) přejetím kouskem plastu po ostří – ideálně opačného konce úhelníku – po celé délce hrany. Celá hrana by se měla z boku lesknout, drobné podélné rýhy nevadí.

Broušení pro středně pokročilé

Pokud se psychiatrická diagnóza úspěšně vyvíjí, po broušení nejhrubším pilníkem tento nahradíme libovolným diamantovým a pokračujeme v hlazení hrany zboku. Je nejlepší to dělat za mokra. K dodávání vody a stírání přebytečné použijeme houbičku na nádobí ze dřezu, která se tím stane jinak nepoužitelnou. Viz obnova inventáře. Podlahový vzor skvrn od vosku, parafinových hoblin a kovových špon je doplněn elegantními šedými cákanci zasychající brusné pasty.

Broušení pro fajnšmekry

Pokud jste přestáli rozvodové řízení a tykáte si se šéfem psychiatrické léčebny, můžete použít postupně celý sortiment pilníků od nejhrubšího po nejjemnější. Váš byt bude k nerozeznání od kovodělné manufaktury křížené s truhlárnou.

Kromě pilníků již máte v sortimentu i strhávací udělátko na odstranění přebytečného plastu nad hranou – aby vám nezanášel drahocenné pilníky, brusnou pryž na grot, svorky na lyže, speciální žehličku, úplné sady vosků tří předních světových výrobců, měrku na úhly hran, ostřítko na cidliny….

Jako třešinku na dortu opatrně pár tahy vyhlaďte i spodní část hrany do vysokého lesku. Touto dobou však již není co ohlazovat, neboť lyže vzala při předchozích pokusech o údržbu za své a stala se tak nadále nepoužitelnou. Viz obnova inventáře.

Jděte a kupte si rovnou nové lyže. Mají se zárukou celé a přiměřeně ostré hrany, na skluznicích navíc konzervační vrstvu vosku z továrny. Dbejte na ten správný nápis a barvu ladící se rtěnkou aktuální přítelkyně. Pokud přítelkyně změní odstín, vyměňte přítelkyni.

Zvolte si ten správný přístup k lyžování. Pamatujte, že pravému bufetovému lyžaři vydrží lyže v nedotčeném stavu i několik (desítek) sezón a restaurační útrata při troše střídmosti nikdy nedosáhne výše celodenní permanentky, navíc při výrazně nižším riziku úrazu. A můžete mít na nohách třeba polobotky.

Obměna inventáře

Vynucená obměna inventáře: postupně zakoupíte nový koberec, žehličku, kartáček na ruce, fén, houbičku do dřezu, lyže… . Jedním z doprovodných jevů obměny inventáře bývá ostatně i zánik manželství: pořídíte si novou přítelkyni, manželku, děti …

Jakže se jmenuje váš psychiatr? Nechodíme náhodou ke stejnému? Kam jezdí lyžovat?

 

Příště: Španělské boty všeho druhu dobývají svět.

 

—————

Zpět